Inzerce psů / Plemena psů / Knírač velký
Knírač velký
Foto: Bohemianroots / Wikipedie , Public domain
Země původuNěmecko
Výška v kohoutku60-70 cm
Hmotnost35-47 kg
Inzerátů v nabídceaktuálně žádné

Knírač velký (německy Riesenschnauzer) je velké plemeno původem z Německa, které Mezinárodní kynologická federace vede ve II. skupině (pinčové a knírači) pod standardem č. 181. Je největší a zároveň nejmladší ze všech tří velikostních typů kníračů. Rozlišují se dva podtypy podle zbarvení: pepř a sůl, nebo černá.

Původ a historie

Plemeno vznikalo ve druhé polovině 19. století v Bavorsku a Württembersku. Jeho původ nelze jednoznačně určit, protože o křížení se dochovalo jen málo písemných dokumentů – období do roku 1895, kdy byly založeny plemenné knihy, je proto obdobím dohadů. Možná první zmínka pochází z roku 1850: z obrazu císařovny Alžběty, známé jako Sissi, u jejíchž nohou leží velký černý pes.

Předci velkých kníračů – velcí hrubosrstí pastevečtí psi – se v Německu objevují už v 15. století a i jejich potomci se používali k nahánění dobytka. Na přelomu 19. a 20. století byl pes tohoto typu nepostradatelnou součástí všech německých podniků od pivovarů po řeznictví, kde hlídal výrobky i člověka. Roku 1907 vznikl první chovatelský klub a roku 1909 se na výstavě v Mnichově objevil první velký knírač – tehdy ještě pod názvem ruský medvědí knírač, patrně proto, že jeho předci byli kříženi s černými ruskými teriéry. Při dalším křížení byla použita i plemena dobrman, rotvajler, německý boxer a flanderský bouvier.

Roku 1925 byl knírač velký zařazen mezi první oficiálně pracovní plemena určená k všestrannému výcviku – zasloužil se o to výcvikář policejních psů Grüneheiden, který si všiml jeho povahových i fyzických předpokladů. V Česku vznikl chovatelský spolek roku 1929; samotné české označení „knírač“ navrhl a prosadil kynolog Hrůza – do té doby se psům říkalo malý hrubosrstý pinč nebo malý stájový pinč. Známým příslušníkem plemene byla Ďula, fena středního knírače zbarvení pepř a sůl, která patřila Václavu a Olze Havlovým.

Vzhled

Silný, kvadraticky stavěný pes podsadité postavy. Kohoutková výška se u psů i fen pohybuje mezi 60 a 70 cm, hmotnost mezi 35 a 47 kg. Srst je drátovitá, na dotek tvrdá a hrubá, s hustou podsadou; jen na nohou může být jemnější. Na tlamě se tvoří vous, který je pro plemeno typický, výrazné je i obočí.

Možná zbarvení jsou pouze dvě: jednolitá černá, nebo pepř a sůl – u té musí být součástí i tmavá maska na obličeji. Zajímavost pro kupující: psi zbarvení pepř a sůl dosahují ideálního rozprostření barev až po třetím línání, takže podle štěněte se to posoudit nedá. Uši jsou středně velké ve tvaru V; nekupírované jsou polovztyčené nebo přiléhají k hlavě. Kupírování uší je v Česku zákonem zakázané a trestné – a podle znaleckého posudku veterináře Jaroslava Konráda ani neexistuje onemocnění či úraz, který by se dal kupírováním uší léčit. Kupírování ocasu podléhá zvláštním podmínkám a smí je provést pouze veterinární lékař.

Ve 20. století byli někteří velcí knírači kříženi s německými dogami; následky byly patrné ještě dlouho poté v podobě hladkosrstých jedinců – obvykle dvou nebo tří štěňat z vrhu. Dnes je hladkosrstý velký knírač nepřípustný, požaduje se hrubá srst.

Nespleťte si ho

Velkého knírače lze snadno zaměnit s ruským černým teriérem, který je zároveň jeho předkem. Rozdíl: velký knírač může být zbarvený pepř a sůl, zatímco ruští teriéři jsou pouze jednolitě černí, a černý teriér knírače o několik centimetrů převyšuje. Dalším podobným plemenem je flanderský bouvier – ten má mírně delší srst a víc variant zbarvení. Obě plemena jsou typická svým vousem.

Povaha

Knírači velcí jsou hraví a veselí psi vynikající především intelektem a inteligencí. Jsou samostatní, podnikaví a aktivní, mohou se ale chovat i svéhlavě. Vhodní jsou k dětem, vůči kterým se chovají přátelsky a laskavě a snesou i jejich hry. Vůči cizím lidem jsou nedůvěřiví, ale nikoli agresivní ani bázliví; s ostatními psy nevyvolávají šarvátky, ale nenechají si líbit přílišnou dominanci.

Dvě věci, které je poctivé říct předem. Za prvé: knírači jsou známí tím, že pubertu prožívají obzvlášť bouřlivě ve srovnání s jinými plemeny. Za druhé: upínají se především k jednomu členu rodiny a odloučení snášejí špatně – může se u nich projevit až separační úzkost, která se projevuje štěkáním nebo okusováním předmětů a jejíž léčba je obtížná a časově náročná. Do rodiny s dětmi se hodí, ale jen tehdy, když dostane dost pohybu a zaměstnání; pro starší lidi je vhodnější knírač malý.

Péče a chov

Knírač velký je pes poměrně náročný na čas, hlavně co se srsti týče. Ta se třikrát až čtyřikrát ročně trimuje, tedy vytrhává trimovacím nožem ve směru růstu – srst se nesmí nožem jen přeřezávat. Trimuje se obvykle od krku přes hřbet dolů; citlivější místa jako líce, vnitřek uší a okolí genitálií je vhodné stříhat. Štěňata se trimují nejdříve od šesti měsíců a skutečné vytrhávání srsti je vhodné začít až po prvním roce. Mimo trimování stačí srst jednou týdně pročesat.

Praktické upozornění: štěňata se nesmějí mýt šamponem a mytí vodou je vhodné omezit i v dospělosti. Zvláštní péči vyžaduje dlouhý vous, který se musí udržovat v suchu a čistotě. Pes se dá chovat celoročně venku a přizpůsobí se i městu, ale jen při dostatku pohybu; vyhovuje mu jakýkoli druh pohybu od agility po horské túry a hodí se i pro sportovní kynologii včetně stopování. Speciální výživu nevyžaduje a na rozdíl od labradorů nemá sklony k obezitě; je ale namístě krmivo pro velká plemena.

Uchovnění: pro účast na bonitaci musí být psovi nejméně 18 měsíců a musí mít z klubové výstavy ocenění nejméně „velmi dobrý“. Nepovinně se lze zúčastnit i výkonnostní bonitace, kde se hodnotí pouze práce, nikoli vzhled.

Zdraví

Knírači jsou poměrně zdraví psi, kteří se s dobrou péčí běžně dožívají 12 až 14 let. Nejzásadnějším problémem je dysplazie kyčelního kloubu, na kterou jsou chovní jedinci testováni už od roku 1970, a dále dysplazie loketního kloubu. Rentgen obou rodičů si nechte doložit.

Dále hrozí torze žaludku, které lze předejít klidem po krmení a rozdělením dávky na víc porcí, a u všech kníračů von Willebrandova choroba – dědičné onemocnění způsobující špatnou srážlivost krve, které se projeví nadměrným krvácením při zákroku nebo úrazu. Knírači patří i mezi plemena, u nichž bývá pozorována vrozená hluchota; zjišťuje se audiometrickým (BAER) vyšetřením. Někteří psi trpí alergiemi na šampony, což se projevuje vyrážkou. Kvůli hustému obočí se objevuje šedý zákal a další oční problémy. U černě zbarvených psů je vyšší pravděpodobnost rakoviny kůže, kterou psi zbarvení pepř a sůl trpí jen vzácně. Mezi nejčastější příčiny úmrtí patří nádorová onemocnění a selhání srdce.

Cena a nákup

Plemeno u nás zastřešuje jediný klub – Klub chovatelů kníračů České republiky. Cena štěněte s průkazem původu odpovídá odchovu velkého plemene s rentgeny.

Než ho pořídíte, spočítejte si dvě věci: kolik času a peněz padne na trimování třikrát až čtyřikrát ročně a jestli pes nebude denně dlouhé hodiny sám. Ptejte se na rentgen kyčlí a loktů obou rodičů a na test von Willebrandovy choroby. Trvejte na tom, že uvidíte matku se štěňaty. Nápadně nízká cena je varovným signálem. Aktuální nabídku najdete v inzerci níže.

Inzeráty: Knírač velký Všechna plemena

Časté dotazy: Knírač velký

Jaká je povaha plemene Knírač velký?

Knírači velcí jsou hraví a veselí psi vynikající především intelektem a inteligencí. Jsou samostatní, podnikaví a aktivní, mohou se ale chovat i svéhlavě. Vhodní jsou k dětem, vůči kterým se chovají přátelsky a laskavě a snesou i jejich hry. Vůči cizím lidem jsou nedůvěřiví, ale nikoli agresivní ani bázliví; s ostatními psy nevyvolávají šarvátky, ale nenechají si líbit přílišnou dominanci.

Jak se starat o Knírač velký?

Knírač velký je pes poměrně náročný na čas, hlavně co se srsti týče. Ta se třikrát až čtyřikrát ročně trimuje, tedy vytrhává trimovacím nožem ve směru růstu – srst se nesmí nožem jen přeřezávat. Trimuje se obvykle od krku přes hřbet dolů; citlivější místa jako líce, vnitřek uší a okolí genitálií je vhodné stříhat. Štěňata se trimují nejdříve od šesti měsíců a skutečné vytrhávání srsti je vhodné začít až po prvním roce. Mimo trimování stačí srst jednou týdně pročesat.

Kolik stojí štěně Knírač velký?

Plemeno u nás zastřešuje jediný klub – Klub chovatelů kníračů České republiky. Cena štěněte s průkazem původu odpovídá odchovu velkého plemene s rentgeny.

Kde koupit Knírač velký s PP i bez průkazu původu?

Aktuální nabídku štěňat plemene Knírač velký s průkazem původu (PP) i bez PP najdete na inzerce-psu.cz. Štěňata s PP pocházejí z chovatelské stanice a mají doložený rodokmen, štěňata bez PP bývají levnější.